V nabídce ambulantní rehabilitace jsou i rázová vlna a plynové injekce. Obojí bez čekání

22. 12. 2020

NABÍDKA REHABILITACE

Rehabilitační oddělení Nemocnice Horažďovice nabízí všem pacientům kromě standardní péče i velmi účinné rehabilitační metody, které sice nehradí systém zdravotného pojištění, ale mezi dalšími poskytovateli v kraji jsou cenově nejvýhodnější. Pacienti zároveň nemusí na ošetření dlouho čekat. K terapiím se lze objednat i na přelomu roku v řádech dnů. Konkrétně se jedná o ošetření rázovou vlnou a aplikaci plynových injekcí. Oba typy ošetření indikuje lékař.

„Rázová vlna je vysoce efektivní neinvazivní terapeutická metoda, která řeší bolesti muskuloskeletární soustavy. Poskytuje rychlou úlevu od bolesti a zlepšení hybnosti. Indikuje se při bolesti ramene, takzvaném zmrzlém rameni, při chronické bolesti zad, patní ostruze, tenisovém lokti, bolesti Achillovy šlachy, takzvaném skokanském či fotbalovém koleni a podobně,“ říká vedoucí fyzioterapeut horažďovické nemocnice Karel Kroh s tím, že metoda je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně, kde tím dochází k několika reakcím.

„Jednou z těch zásadních je zmírnění bolestí v místě aplikace a druhou pak zvýšení mikrocirkulace v ošetřené tkáni, ve které při větším prokrvení dochází k urychlení tkáňového metabolismu,“ doplňuje terapeut. Ošetření rázovou vlnou stojí v Horažďovicích 350 korun. Nejčastější cena v klatovském okrese je přitom zpravidla o stovku vyšší.

Plynové injekce se doporučují v léčebné rehabilitaci hlavně při bolestivých onemocněních pohybového aparátu. „Místní účinek je velmi rychlý a vysoce účinný. Zavedený plyn se rychle vstřebává a vyvolává lehký pocit tlaku, který se mění v pocity příjemného prohřívání,“ doplňuje Karel Kroh. K vyšetření může zájemce indikovat jejich ošetřující lékař nebo rehabilitační lékař. Objednat se k ošetření lze velmi rychle.

Ambulantní část rehabilitačního oddělní Nemocnice Horažďovice funguje v podzimní vlně pandemie prakticky bez omezení. „Kvůli bezpečnosti pacientů jsou zavedená velmi účinná režimová opatření. Zdravotníci používají ochranné pomůcky, prostory rehabilitace i čekárny se pravidelně dezinfikují a pacienti jsou objednáváni tak, aby se při příchodu i odchodu minimalizoval jejich kontakt. Že opatření fungují, dokládají i negativní výsledky pravidelného tetování terapeutů,“ říká ředitel nemocnice Martin Grolmus