"Je to jedna z dalších věcí, kterou jsem slíbil a kterou hodlám splnit. Chceme studenty podpořit finančně a současně jim umožnit snadný přístup k praxi v našich zdravotnických zařízeních. Právě takové propojení teorie a praxe je zásadní, aby si mladí zdravotníci vybrali naše nemocnice jako místo, kde chtějí v budoucnu pracovat. Kraji tak do let příštích zajistíme dostatek lékařů a dalšího zdravotnického personálu," vysvětluje hejtman MUDr. Kamal Farhan.
Děkan lékařské fakulty Prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D. zdůrazňuje význam takové spolupráce: "Lékařská fakulta v Plzni má smluvně zavázáno praktikování studentů 6. ročníků ve všech nemocnicích Plzeňského kraje. Zajistit studentům možnost praktického vzdělávání v nemocnicích, kde jsou jejich znalosti ihned uplatnitelné, je klíčové. V kombinaci s inovovaným stipendijním programem vytváří Plzeňský kraj podmínky, které studenty mohou motivovat."
Pravidla stipendijních programů budou představena začátkem roku 2025
Podmínkou je závazek pracovat po ukončení studia v nemocnici Plzeňského kraje. Tento program má nejen motivovat studenty, ale také zajistit stabilní personální obsazení nemocnic v regionu. Podrobná pravidla budou představena na počátku příštího roku.
Efektivnější systém praxí
Součástí dohody je i zjednodušení organizace odborných praxí. Studenti budou moci absolvovat praxe přímo v krajem zřizovaných nemocnicích, které nabídnou moderní zázemí, a možnost učit se od zkušených odborníků.
"Naším cílem je vytvořit přehledný a přístupný systém praxí, který studentům usnadní přechod z akademického prostředí do praxe. Chceme, aby naše nemocnice byly pro mladé zdravotníky nejen místem vzdělávání, ale i prvním krokem jejich profesní kariéry," doplňuje hejtman Kamal Farhan.
Nemocnice Plzeňského kraje vítají jakoukoli iniciativu při pomoci s hledáním odborného personálu, včetně zlepšení stávajících programů pro studenty a absolventy, které byly vytvořeny po roce 2018. Tehdy vzniklo široké spektrum motivačních programů a prvků pro nábor zdravotníků. Část z nich je zaměřena přímo na studenty nebo čerstvé absolventy zdravotnických a lékařských fakult. Patří mezi ně například trainee programy, odborné praxe na akreditovaných pracovištích či brigády, stipendijní programy, náborové příspěvky nebo memorandum o poskytování praxí studentům Lékařské fakulty UK v Plzni.
I díky změně strategie personální politiky se Skupině NPK daří od roku 2019 pravidelně rozšiřovat týmy zdravotníků. Zatímco v prosinci 2018 měly krajské nemocnice 1724 zaměstnanců (přepočetný stav = úvazky) a z toho 249 lékařů či 831 sester, tak v závěru loňského roku to bylo už 2080 zaměstnanců, z čehož bylo 309 lékařů a 910 sester. I tak ale nemocnice hledají pro zlepšení dostupnosti péče další lékařský i nelékařský zdravotnický personál.