Očkovací místa už používají novou variantu vakcín proti Omikronu

19. 9. 2022

Očkovací místa nemocnic Plzeňského kraje začala už všechna očkovat proti onemocnění covid modifikovanou vakcínou Comirnaty Omicron BA.1, která je účinná jak proti původnímu kmeni viru SARS-Cov2, tak i proti převažující variantě Omikron. Nově upravená vakcína je ovšem určena jen pro posilující dávky, tedy pro celkem 3. a 4. dávku očkování. Pro nově očkované osoby (1. a 2. dávka) jsou určené původní typy vakcín.

Část zájemců o očkování zřejmě čekalo právě na tento nový typ vakcíny. „V první polovině září, tedy před avizovaným zahájením užívání nové vakcíny se počet lidí, kteří přišli k očkování snížil z obvyklých 50 jen zhruba na 30 lidí týdně. V minulém týdnu, kdy jsme ji začali používat, přišlo skoro 80 lidí. Ani to ale není samozřejmě žádné významné číslo. O očkování už od léta příliš velký zájem, jako tomu bylo na jaře, kdy jsme ještě očkovali menší stovky lidí týdně,“ říká koordinátorka očkovacího centra Domažlické nemocnice Mgr. Monika Hubáčková s tím, že nemocnice aktuálně podává vesměs jen posilující dávky. Chodí si pro ně hlavně lidé nad 60 let. Mladší lidé tvoří jen pětinu zájemců. K prvnímu očkování proti nemoci covid nechodí prakticky nikdo.

Zdravotníci nemocnic Plzeňského kraje podali od počátku očkování až do poloviny září zhruba 155 tisícům zájemců přes 374 tisíc dávek vakcín. Téměř 64 tisíc z nich má již první posilující dávku a dalších 1900 i druhou posilující dávku, přičemž druhé posilující dávky se začaly očkovat uprostřed letních prázdnin.

V celém Plzeňském kraji pak podstoupilo očkování přes 378 tisíc obyvatel (64 %). Minimálně jednu posilující dávku má 248 tisíc obyvatel kraje.

Nemocnice Plzeňského kraje očkují stále bez registrace

• Klatovská nemocnice – dospělí (od 16 let) každý pátek od 8 do 12 hodin, mládež (od 12 do 15 let) jen s registrací
  • Domažlická nemocnice – dospělí každý pátek 8 až 12 a 13 až 15 hodin, mládež rovněž každý pátek 13 až 14 hodin
  • Rokycanská nemocnice – dospělí i mládež každý pátek 7 až 11 hodin