U zdravých lidí může reakci organismu vyvolávat souhra více faktorů. Mezi ně mohou patřit nejen postupující choroby, ale i nezdravý životní styl a zchoulostivělý způsob života. „Je prokázáno, že lidé na vesnici jsou odolnější vůči vlivu počasí, je to pravděpodobně častějším pobytem venku, větší pohybovou aktivitou a s tím spojenou vyšší otužilostí,“ říká Veselovská.
Meteosenzitivita se může projevovat například bolestmi hlavy, až migrénami. Často lidé mívají i pocit únavy, malátnost, poruchy spánku, emoční problémy, závratě či nevolnost.
Jak uvádí praktická lékařka z Rokycanské nemocnice Martina Míchalová, nejjednodušší prevencí proti přecitlivosti na prudké změny počasí je dostatek pravidelného pohybu. Ve velkých mrazech by ale ven neměli vycházet kardiaci. Vhodné je také pravidelné otužování a pravidelná životospráva, kam patří dostatek spánku či pitný režim.
„Je nutné si uvědomit, že nízké teploty zhoršují funkci imunitního systému. Proto je vhodné jeho posilování. Tomu ale neprospívá, když člověk přechází různá onemocnění,“ zdůraznila Míchalová.
Také Veselovská zdůraznila nutnost řádně se hydratovat, relaxovat, doporučuje používat techniky hlubokého dýchání či masáž spánků a v případě problémů se spánkem dodržovat spánkovou hygienu.