Přístavba technické budovy umožní v Horažďovicích modernizaci dalších pokojů

12. 8. 2022

POHLED DO BUDOUCNA

Ze všech krajem vlastněných nemocnic sídlí ta v Horažďovicích v jedné z nejstarších budov. Reprezentativní stavba z 20. let minulého století, kde působila mimo jiné kongregace řádových sester nebo v 60. letech okresní národní výbor, se ale pravidelně stavebně upravuje, aby odpovídala potřebám nemocnice následné péče. V posledních letech se ale kapacita objektu pomalu naplňuje. Vedení nemocnice proto připravuje projekt nástavby sousední technické budovy, která se s historickou propojí spojovacím krčkem. Značně jí tak odlehčí a umožní další modernizace vnitřních prostor.

Vůbec nejvýznamnější rekonstrukce interiérů se uskutečnila mezi roky 1984 a 1987, kdy cíleně vznikly lůžkové pokoje, sesterny, lékařské pokoje a další zázemí pro pacienty a personál. V té době ale ještě zdaleka nebylo standardem mít nanejvýše třílůžkové pokoje a u každého vlastní sociální zařízení. V tomto smyslu se začala nemocnice měnit až o 20 let později.

„Pokoje upravujeme na dvoj- a třílůžkové a vybavujeme je sociálním zařízením postupně od roku 2004. Každý rok jsme dělali zpravidla dva nebo tři, abychom úpravy mohli dělat za plného provozu a neomezovali si jednorázově kapacity nemocnice. Momentálně má vlastní toalety a umývárnu zhruba 30 pokojů,“ říká ředitel nemocnice Ing. Martin Grolmus s tím, že úprava dalších pokojů už by se musela dělat na úkor kapacit, což vzhledem k vysoké poptávce po následné péči s rehabilitací není možné. Proto nemocnice připravuje přístavbu sousední budovy.

„Jedná se o přízemní budovu, kde jsou garáže a dílny. Návrh plánuje přístavbu dalších dvou podlaží, která by se spojila s hlavní budovou prosklenou spojovací chodbou. Do nových prostor bychom pak přesunuli například sklady zdravotnického materiálu a část prostor určených jako zázemí pro personál. V hlavní budově to pak umožní další modernizaci, rozšíření prostor pro pacienty do uvolněných místností a tím pádem další zkomfortnění pokojů,“ vysvětluje Grolmus s tím, že v dosud nerekonstruovaných pokojích se sníží počet lůžek, zpravidla ze čtyř na tři a nemocnice dostaví dalším pokojům vlastní sociální zařízení.

Mimo uvedené se nemocnice v posledních letech soustředí také na úpravy samotného areálu. Rekonstruovala chodníky a přistavěla parkovací místa, neboť přibývá zdravotníků i pacientů, kteří dojíždějí do nemocnice autem. V úpravách areálu, včetně parkových, hodlá nemocnice pokračovat i v dalších letech.