„Pro příštím akademickém roce nabízíme osm bakalářských a dva magisterské obory. Jejich absolventi mají uplatnění v krajských nemocnicích. S nimi má naše škola uzavřené rámcové smlouvy o spolupráci. A nemocnice našim studentům nabízí programy se zajímavými finančními benefity,“ říká proděkanka Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni Jaroslava Nováková. Stejné programy platí i pro plzeňskou lékařskou fakultu a střední zdravotnické školy včetně těch v Domažlicích či Klatovech, tedy městech, kde působí dvě z celkem šesti krajských nemocnic.
Odborné praxe
Odborné praxe v krajských nemocnicích jsou vhodné zejména pro studenty pocházející z daných lokalit. I kdyby školu studovali jinde, povinnou praxi mohou absolvovat blízko svého bydliště. A výběr je pestrý: interní i chirurgické obory, intenzivní péče, pediatrie, rehabilitace, laboratoře, zobrazovací metody i takzvaná kolečka po různých odděleních.
Stipendia
A už přitom mohou být na jakési výplatní listině nemocnic. „Studentům nabízíme stipendia až pět tisíc korun měsíčně nebo v případě, že se někdo profiluje ve své profesi a aktivně se zapracovává nad rámec běžného vzdělávání, může to být v kombinaci s dalšími programy i více,“ vysvětluje manažerka lidských zdrojů nemocnic Plzeňského kraje Kateřina Tobiášová Mattasová a doplňuje, že v případě nástupu mohou absolventi získat i náborový příspěvek.
Trainee programy
Poměrně čerstvou nabídkou krajských nemocnic jsou trainee programy. Uchazeč si v nich může vybrat konkrétní zaměření, jakému by se chtěl věnovat. Nemocnice mu pak připraví odbornou a zároveň placenou trainee stáž přímo na míru. Student se může v rámci třech modulů trainee programu pod vedením mentora rozvíjet v teoretické i praktické oblasti a za aktivitu v programu je i náležitě honorován. Kromě toho je podstatnou výhodou programu i možnost seznámit se s reálným pracovním prostředím a již v rámci studia navázat osobní vztahy se zkušenými kolegy.
Brigády
V neposlední řadě nabízí krajské nemocnice studentům i klasické brigády, které studenti vykonávají ve svém volném čase - o víkendech, prázdninách, případně v odpoledních hodinách. „Chodí k nám studentky už z prvního ročníku zdrávky. Kromě toho, že dostávají práci zaplacenou, tak je pro ně dobré, že se rychleji adaptují v prostředí. Zvládají lépe reálné situace,“ popisuje hlavní sestra Domažlické nemocnice Jana Boučková.
Potvrzuje to i studentka druhého ročníku domažlické školy Aneta Hofmeisterová: „Naučila jsem se nebát komunikovat s pacienty, manipulovat s nimi a vlastně pod dozorem dělat skutečné úkony, nejen na figurínách, jak je to možné ve škole. A je myslím dobré už získávat pracovní návyky a tempo pracovního kolektivu,“ říká studentka.
Tip na perspektivní vzdělání
- Lékařská fakulta v Plzni UK (lfp.cuni.cz)
- Fakulta zdravotnických studií ZČU v Plzni (fzs.zcu.cz)
- Střední zdravotnická škola Domažlice (www.oadomazlice.cz)
- Střední zdravotnická škola Klatovy (www.oakt.cz)
- Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Plzeň (www.zdravka-plzen.cz)